Univerza v Mariboru je ob 20-letnici študijskega programa Gospodarsko inženirstvo (GING) pripravila slavnostno prireditev z naslovom 20 let prvega interdisciplinarnega študija na Univerzi v Mariboru, ki je potekala v torek, 19. novembra 2013. Študijski program GING je prvi interdisciplinarni študijski program na Univerzi v Mariboru, ki je v letu 2013 vpisal že 21. generacijo študentov, na vseh treh smereh programa pa je od leta 1998 dal okoli 670 diplomantov. Pri študijskem programu GING sodelujejo štiri partnerske fakultete pri treh smereh programa GING: Fakulteta za gradbeništvo, Fakulteta za strojništvo in Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter Ekonomsko-poslovna fakulteta.
Namen programa je tesnejša povezava inženirskih in ekonomskih znanj z namenom doseganja novih sinergij in zagotavljanja najboljših kadrov gospodarstvu. Ta namen je dosežen, saj so diplomanti programa ves čas odlično zaposljivi v gospodarstvu in drugje.
Dogodek je bil izjemno dobro obiskan, gostje so bili diplomanti GING-a, študenti GING-a, zaposleni na Univerzi v Mariboru, predstavniki gospodarstva, srednjih šol in drugi. To gotovo priča o tem, da je študijski program pomemben tako za Univerzo v Mariboru kot za naše gospodarstvo ter za bivše, sedanje in bodoče študente.
Eden izmed nagrajencev in nekdanji koordinator Sveta GING, prof. dr. Andrej Polajnar, nas je nagovoril in izpostavil izhodišča za pripravo študijskega programa pred več kot 20-imi leti in orisal njegov pomen in razširjenost v ZDA in Evropi še danes.
Nadaljevanje programa dogodka
Sledil je program študentov GING-a vseh treh smeri. Le-ti so predstavili izbrane študentske projekte, ki so nastali v času študija predvsem v sodelovanju s podjetji. Gre za najrazličnejše projekte razvoja novih izdelkov, tehnologij in sistemov. S tem se študenti odlično usposobijo za podobne projekte v praksi.
Zadnji del dogodka je bila okrogla miza o pomenu interdisciplinarnosti na kateri so sodelovali: prodekanica za izobraževalno dejavnost Ekonomsko-poslovne fakultete red. prof. Polona Tominc, dekan Fakultete za strojništvo red prof. dr. Niko Samec, dekan Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko red. prof. dr. Borut Žalik in prodekan za izobraževalno dejavnost Fakultete za gradbeništvo doc. dr. Borut Macuh. Okroglo mizo je vodil nekdanji koordinator Sveta GING prof. dr. Anton Hauc z Ekonomsko-poslovne fakultete. Ključna vprašanja za udeležence so bila:
Kako bi danes ocenili odločitev za pripravo študijskega programa GING ter kako dosedanjo izvajanje in uveljavitev poklica gospodarsko inženirstvo?
Kaj bi bilo po vaši oceni potrebno storiti pri nadaljnjem razvoju tega študija in predvsem pri njegovi razpoznavnosti za potrebe gospodarstva in drugih področij?
Kakšno je sodelovanje med tehniškimi fakultetami in Ekonomsko-poslovno fakulteto?
V razpravi so predstavniki vseh štirih fakultet izpostavili pravilnost odločitve za takšen interdisciplinarni program, ki podaja znanja in razmišljanje o ustvarjanju dodane vrednosti v gospodarstvu. S svojimi mnenji so se pridružili povedanemu s strani predhodnih govornikov. Malo več debate – tudi z nekaterimi diplomanti iz občinstva – se je pojavilo na temo prepoznavnosti študijskega programa GING in diplomantov v gospodarstvu. Skupna ocena je bila, da prepoznavnost GING-a od njegovih začetkov raste, vendar še ne moremo biti popolnoma zadovoljni. Dejstvo je, da še v določenih podjetjih ne poznajo tega profila diplomanta, vendar to ne predstavlja ovire pri zaposlovanju, ko kandidati pojasnijo značilnosti programa GING. Tudi število zaposlitvenih oglasov, kjer iščejo strogo diplomante GING-a, ni pretirano visoko, kljub temu pa je zaposljivost med njimi velika. Po podatkih Zavoda RS za zaposlovanje dolgotrajno brezposelnih GING-ovcev praktično ni. Udeleženci so podali nekaj predlogov za povečanje prepoznavnosti študijskega programa GING oziroma so pozvali odgovorne za še več »trženja« GING-a med podjetji. Seveda smo vsi ocenili, da je to tudi naloga diplomantov GING-a v podjetjih, kjer trenutno delujejo. Udeleženci okrogle mize so tudi izpostavili dejstvo, da je sodelovanje med fakultetami vzorno, za kar gre velika zasluga članom Sveta GING.
Mediji o dogodku
O našem dogodku so pisali in snemali reportaže različni mediji: